Huff 50K Trail Run
1 Loop Fun Run
Overall Finish List
December 29, 2012
Results by eRunner Timing and Results
Chip Gun Chip Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Diff Pace
1 Billy McManus Fort Wayne IN 1151 20 M 1 Top Fin 1:07:00.87 1:07:00.87 0:00.28 6:25/M
2 Anthony Klingler Coldwater MI 1122 24 M 2 Top Fin 1:09:52.47 1:09:52.47 0:01.10 6:41/M
3 Mitchell Klingler Coldwater MI 1121 20 M 3 Top Fin 1:10:53.15 1:10:53.15 0:00.80 6:47/M
4 Matthew Daniels Butler IN 1054 26 M 1 25-29 1:11:33.83 1:11:35.41 0:01.58 6:51/M
5 Brian Rackett Shepherd MI 1265 26 M 2 25-29 1:15:20.47 1:15:21.80 0:01.33 7:13/M
6 Davon Geiger Churubusco IN 1024 18 M 1 0-19 1:17:35.68 1:17:35.68 7:25/M
7 Joshua Horning Leo IN 1097 34 M 1 30-34 1:18:07.28 1:18:10.75 0:03.47 7:29/M
8 Ryan Sieler Adrian MI 1208 33 M 2 30-34 1:19:15.67 1:19:18.78 0:03.11 7:35/M
9 Tim Delong Fort Wayne IN 1055 46 M 1 Top Fin 1:19:23.99 1:19:23.99 0:01.80 7:36/M
10 Mark Doepner Fort Wayne IN 1060 30 M 3 30-34 1:19:48.65 1:19:51.47 0:02.82 7:38/M
11 Kirk Bodach South Bend IN 1025 31 M 4 30-34 1:20:35.35 1:20:37.17 0:01.82 7:43/M
12 Clark Reed Ligonier IN 1189 46 M 1 45-49 1:21:03.03 1:21:07.05 0:04.02 7:45/M
13 Jeff Shriner Boulder CO 1206 27 M 3 25-29 1:22:24.98 1:22:35.34 0:10.36 7:53/M
14 Jeff Klingler Coldwater MI 1120 45 M 2 45-49 1:22:42.96 1:22:46.02 0:03.06 7:55/M
15 Dave Boyer Fort Wayne IN 1027 25 M 4 25-29 1:24:06.56 1:24:08.19 0:01.63 8:03/M
16 Stephen Olson Upland IN 1176 36 M 1 35-39 1:26:17.13 1:26:24.44 0:07.31 8:15/M
17 Brad Thomas Fort Wayne IN 1239 38 M 2 35-39 1:26:33.36 1:26:36.30 0:02.94 8:17/M
18 Adam McComb Fort Wayne IN 1144 28 M 5 25-29 1:26:34.35 1:26:38.62 0:04.27 8:17/M
19 Fred Stevens Fort Wayne IN 1222 44 M 1 40-44 1:26:53.66 1:26:55.62 0:01.96 8:19/M
20 Aaron Mault Goshen IN 1141 31 M 5 30-34 1:27:11.16 1:27:32.21 0:21.05 8:21/M
21 Mark Mays Fort Wayne IN 1142 40 M 2 40-44 1:27:22.99 1:27:30.35 0:07.36 8:22/M
22 Erick Heckaman Nappanee IN 1092 18 M 2 0-19 1:27:26.72 1:27:32.37 0:05.65 8:22/M
23 Madison Fruchey Huntertown IN 1279 14 F 1 Top Fin 1:27:39.84 1:27:39.84 0:02.37 8:23/M
24 Kyle Carlson Kansas City MO 1040 24 M 1 20-24 1:29:22.08 1:32:42.42 3:20.34 8:33/M
25 Kirby Carlson Fort Wayne IN 1039 26 M 6 25-29 1:29:22.28 1:32:42.54 3:20.26 8:33/M
26 Jason Stine Fort Wayne IN 1225 39 M 3 35-39 1:29:27.23 1:29:31.43 0:04.20 8:34/M
27 Grant Keaffaber Wabash IN 1109 18 M 3 0-19 1:29:32.50 1:29:42.10 0:09.60 8:34/M
28 Arthur Stormer West Mansfield OH 1228 57 M 1 55-59 1:29:42.72 1:29:45.94 0:03.22 8:35/M
29 Eugene Yoder Cromwell IN 1251 46 M 3 45-49 1:30:19.87 1:30:22.94 0:03.07 8:39/M
30 Kris Bullock Lawton MI 1034 49 M 4 45-49 1:30:34.23 1:30:37.83 0:03.60 8:40/M
31 Reid Yoder Goshen IN 1250 16 M 4 0-19 1:30:36.37 1:30:42.16 0:05.79 8:40/M
32 Nathan Kreider Fort Wayne IN 1124 27 M 7 25-29 1:30:54.17 1:31:14.03 0:19.86 8:42/M
33 Kevin McNulty South Bend IN 1278 45 M 5 45-49 1:32:43.40 1:32:55.01 0:11.61 8:52/M
34 Justin Bell Nappanee IN 1020 31 M 6 30-34 1:33:04.53 1:33:10.27 0:05.74 8:54/M
35 Liesl Muehlhauser Niles MI 1167 26 F 2 Top Fin 1:33:11.35 1:33:11.35 0:02.47 8:55/M
36 Andrew Heath Columbus OH 1091 46 M 6 45-49 1:33:21.49 1:33:34.67 0:13.18 8:56/M
37 Jared Newhard Fort Wayne IN 1172 40 M 3 40-44 1:33:38.13 1:33:42.72 0:04.59 8:58/M
38 Sophia Gullo Springfield IL 1088 14 F 3 Top Fin 1:33:39.90 1:33:39.90 0:07.11 8:57/M
39 Jesse Martinez Nappanee IN 1139 17 M 5 0-19 1:34:00.51 1:34:06.53 0:06.02 9:00/M
40 Victoria Allen West Lafayette IN 1001 20 F 1 20-24 1:34:03.47 1:34:05.40 0:01.93 9:00/M
41 Brian Pritchard Reddick IL 1183 45 M 7 45-49 1:34:13.58 1:34:19.60 0:06.02 9:01/M
42 Kent Matney Goshen IN 1140 51 M 1 50-54 1:34:39.51 1:34:57.98 0:18.47 9:03/M
43 Angie Amorini 46845 IN 1002 37 F 1 35-39 1:34:54.51 1:35:06.80 0:12.29 9:05/M
44 Kate Skerrett Chicago Heights IL 1211 28 F 1 25-29 1:34:56.75 1:35:26.91 0:30.16 9:05/M
45 Mike Coon Warsaw IN 1049 48 M 8 45-49 1:34:56.85 1:35:01.09 0:04.24 9:05/M
46 Lawrence Kuznar Albion IN 1127 49 M 9 45-49 1:35:08.99 1:35:19.56 0:10.57 9:06/M
47 Jim Gordon Indianapolis IN 1271 53 M 2 50-54 1:35:57.53 1:44:14.47 8:16.94 9:11/M
48 Trapper Mize South Whitley IN 1161 19 M 6 0-19 1:36:36.54 1:37:07.24 0:30.70 9:15/M
49 Matt Gilmer Bremen IN 1081 39 M 4 35-39 1:37:06.63 1:37:10.31 0:03.68 9:18/M
50 Jill Steiner Bloomington IN 1266 36 F 2 35-39 1:37:19.94 1:37:41.59 0:21.65 9:19/M
51 Zach Ferreira Nappanee IN 1067 14 M 7 0-19 1:37:30.79 1:37:35.76 0:04.97 9:20/M
52 Doug Spare Fort Wayne IN 1217 43 M 4 40-44 1:37:50.92 1:39:14.70 1:23.78 9:22/M
53 Eric Sexton Anderson IN 1274 35 M 5 35-39 1:38:15.92 1:38:25.90 0:09.98 9:24/M
54 Lee Cummings Richland MI 1052 41 M 5 40-44 1:38:19.39 1:38:28.47 0:09.08 9:24/M
55 Linda Wyss Fort Wayne IN 1247 50 F 1 Top Fin 1:39:15.83 1:39:15.83 0:13.45 9:29/M
56 Linda Murkve Valparaiso IN 1168 46 F 1 45-49 1:39:22.49 1:39:29.69 0:07.20 9:31/M
57 Sarah Martin Fort Wayne IN 1138 42 F 1 40-44 1:40:04.77 1:41:28.14 1:23.37 9:35/M
58 James Swinehart Fort Wayne IN 1232 13 M 8 0-19 1:40:18.92 1:40:19.94 0:01.02 9:36/M
59 Matt Meyer Ashley IN 1281 43 M 6 40-44 1:40:31.59 1:41:01.83 0:30.24 9:37/M
60 Scott Leatherman South Whitley IN 1128 47 M 10 45-49 1:40:43.06 1:40:52.91 0:09.85 9:38/M
61 Kurt Briner Fort Wayne IN 1030 31 M 7 30-34 1:40:52.78 1:41:00.42 0:07.64 9:39/M
62 Julie Dinger Leo IN 1059 47 F 2 45-49 1:41:04.61 1:41:11.51 0:06.90 9:40/M
63 Antoinette Francher-Donald Fort Wayne IN 1069 44 F 2 40-44 1:41:06.61 1:41:13.54 0:06.93 9:40/M
64 Rod Dager Fort Wayne IN 1053 40 M 7 40-44 1:41:12.23 1:41:18.12 0:05.89 9:41/M
65 Bob Sedlmeyer Fort Wayne IN 1203 58 M 2 55-59 1:41:13.65 1:41:24.61 0:10.96 9:41/M
66 Kristen Stapay Chesterton IN 1219 19 F 1 0-19 1:41:39.01 1:41:41.68 0:02.67 9:44/M
67 Abby Brelage Fort Wayne IN 1029 13 F 2 0-19 1:42:44.63 1:42:54.00 0:09.37 9:50/M
68 Colton Klein Nappanee IN 1117 18 M 9 0-19 1:42:51.34 1:42:57.52 0:06.18 9:51/M
69 Andrew Klein Fort Wayne IN 1118 53 M 3 50-54 1:42:51.82 1:43:07.27 0:15.45 9:51/M
70 Kara Smith Kewanna IN 1213 19 F 3 0-19 1:42:58.60 1:43:03.87 0:05.27 9:51/M
71 Rhianna Derenick Great Lakes IL 1058 34 F 1 30-34 1:42:59.60 1:43:20.95 0:21.35 9:51/M
72 Amy MacIejewski Hammond IN 1133 22 F 2 20-24 1:43:01.14 1:43:03.87 0:02.73 9:51/M
73 Joanna McNulty South Bend IN 1276 44 F 3 40-44 1:43:28.23 1:43:40.72 0:12.49 9:54/M
74 Steve McDonald Fort Wayne IN 1148 35 M 6 35-39 1:43:29.63 1:43:33.55 0:03.92 9:54/M
75 Jennifer Craft Fort Wayne IN 1259 31 F 2 30-34 1:43:30.22 1:43:53.77 0:23.55 9:54/M
76 Amy Bechtold South Whitley IN 1018 45 F 3 45-49 1:44:16.60 1:44:34.22 0:17.62 9:59/M
77 Traci Miller Elkhart IN 1157 45 F 4 45-49 1:44:26.21 1:44:26.21 10:00/M
78 Randy Moeller Fort Wayne IN 1163 51 M 4 50-54 1:44:31.64 1:44:41.73 0:10.09 10:00/M
79 Aaron McOmber Van Wert OH 1153 33 M 8 30-34 1:44:36.28 1:45:10.82 0:34.54 10:01/M
80 Audrey McOmber Van Wert OH 1273 31 F 3 30-34 1:44:36.78 1:45:10.69 0:33.91 10:01/M
81 Claire Kehler Warsaw IN 1110 14 F 4 0-19 1:44:58.00 1:45:14.69 0:16.69 10:03/M
82 Chris Kehler Warsaw IN 1111 51 M 5 50-54 1:44:58.13 1:45:14.67 0:16.54 10:03/M
83 Hal Odden Fort Wayne IN 1174 41 M 8 40-44 1:45:10.56 1:45:20.51 0:09.95 10:04/M
84 Joe Hysong Angola IN 1104 51 M 6 50-54 1:45:17.78 1:45:35.84 0:18.06 10:04/M
85 Tim Tappan Fort Wayne IN 1235 45 M 11 45-49 1:45:31.28 1:48:52.95 3:21.67 10:06/M
86 Mike Soat Fort Wayne IN 1215 49 M 12 45-49 1:45:40.69 1:45:54.68 0:13.99 10:07/M
87 John Zuk Columbia City IN 1255 43 M 9 40-44 1:45:40.84 1:45:46.00 0:05.16 10:07/M
88 Bill Parker Fort Wayne IN 1178 52 M 7 50-54 1:45:41.22 1:45:54.63 0:13.41 10:07/M
89 Tina Stinson Columbia City IN 1227 39 F 3 35-39 1:45:43.33 1:46:16.58 0:33.25 10:07/M
90 Lisa Soh Hong Kong INTERNAT 1216 30 F 4 30-34 1:46:23.12 1:46:25.64 0:02.52 10:11/M
91 David Geiger Churubusco IN 1076 51 M 8 50-54 1:46:25.35 1:46:41.58 0:16.23 10:11/M
92 Matthew Rasler Fort Wayne IN 1186 29 M 8 25-29 1:46:49.29 1:51:08.09 4:18.80 10:13/M
93 Stephen Sims Ft. Wayne IN 1210 48 M 13 45-49 1:47:03.14 1:47:22.45 0:19.31 10:15/M
94 Karla Barnhart South Whitley IN 1016 37 F 4 35-39 1:48:03.42 1:48:16.50 0:13.08 10:20/M
95 Michael Carsten Fort Wayne IN 1044 32 M 9 30-34 1:48:07.92 1:48:15.39 0:07.47 10:21/M
96 Jessica Hellman South Bend IN 1275 38 F 5 35-39 1:48:11.58 1:48:24.31 0:12.73 10:21/M
97 Jason James Fort Wayne IN 1106 32 M 10 30-34 1:48:12.93 1:48:17.21 0:04.28 10:21/M
98 Justin Carnes Fort Wayne IN 1042 38 M 7 35-39 1:48:16.88 1:48:32.86 0:15.98 10:22/M
99 Leeann Moeller Fort Wayne IN 1162 18 F 5 0-19 1:48:28.41 1:48:38.13 0:09.72 10:23/M
100 Caroline Kilbane Fort Wayne IN 1263 20 F 3 20-24 1:48:29.39 1:48:38.83 0:09.44 10:23/M
Chip Gun Chip Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Diff Pace
101 Elizabeth Hartleroad Fortwayne IN 1261 30 F 5 30-34 1:48:31.07 1:48:58.36 0:27.29 10:23/M
102 Kinsi Shriner Boulder CO 1207 27 F 2 25-29 1:48:35.02 1:48:45.32 0:10.30 10:23/M
103 Lauren Purlee Chicago IL 1284 19 F 6 0-19 1:48:55.88 1:49:20.37 0:24.49 10:25/M
104 Mike Moore Fort Wayne IN 1164 48 M 14 45-49 1:49:23.09 1:49:43.38 0:20.29 10:28/M
105 Angie Kurtz Fremont IN 1125 43 F 4 40-44 1:49:52.19 1:50:08.02 0:15.83 10:31/M
106 Kevin Kurtz Fremont IN 1126 49 M 15 45-49 1:49:52.27 1:50:08.07 0:15.80 10:31/M
107 Rob Lowe Dublin OH 1132 40 M 10 40-44 1:49:53.06 1:50:06.79 0:13.73 10:31/M
108 Connie Gordon Churubusco IN 1083 50 F 1 50-54 1:49:57.97 1:50:13.74 0:15.77 10:31/M
109 Tracy Swartz Chicago IL 1267 30 F 6 30-34 1:50:00.28 1:53:07.27 3:06.99 10:32/M
110 Kathleen Dolan Columbus OH 87 44 F 5 40-44 1:50:06.94 1:50:06.94 10:32/M
111 Pat Rumschlag Fort Wayne IN 1195 45 M 16 45-49 1:50:21.09 1:52:08.94 1:47.85 10:34/M
112 Kasey Potts Peru IN 1182 28 F 3 25-29 1:50:22.12 1:50:45.61 0:23.49 10:34/M
113 Heather King Plymouth IN 1115 35 F 6 35-39 1:50:24.75 1:50:57.80 0:33.05 10:34/M
114 Carey Jacquay Churubusco IN 1105 40 F 6 40-44 1:50:25.16 1:50:39.89 0:14.73 10:34/M
115 Deron Heller Bremen IN 1094 37 M 8 35-39 1:50:38.38 1:51:05.97 0:27.59 10:35/M
116 Caroline Talmage Lagrange IN 1233 38 F 7 35-39 1:50:44.88 1:51:12.87 0:27.99 10:36/M
117 Chad Christman Fort Wayne IN 1046 41 M 11 40-44 1:51:06.72 1:51:35.30 0:28.58 10:38/M
118 Jason Schrader Fort Wayne IN 1198 37 M 9 35-39 1:51:08.99 1:51:24.45 0:15.46 10:38/M
119 Shanelle Konger Churubusco IN 1123 37 F 8 35-39 1:51:38.01 1:51:53.00 0:14.99 10:41/M
120 Jeff Byrd Bremen IN 1037 39 M 10 35-39 1:52:04.17 1:52:18.73 0:14.56 10:43/M
121 Nicole Dotson Monterey CA 1061 21 F 4 20-24 1:52:09.44 1:52:14.81 0:05.37 10:44/M
122 Larry Arnett New Haven IN 1005 52 M 9 50-54 1:52:24.49 1:52:44.04 0:19.55 10:45/M
123 Dan Sturgell Valparaiso IN 1230 64 M 1 60-64 1:52:25.00 1:52:31.88 0:06.88 10:45/M
124 Noel Schutt Fort Wayne IN 1272 31 M 11 30-34 1:52:30.12 1:52:42.76 0:12.64 10:46/M
125 David Pittman Bristol IN 1180 51 M 10 50-54 1:52:44.98 1:53:09.27 0:24.29 10:47/M
126 Joshua Bierley Bradner OH 1023 14 M 10 0-19 1:52:45.82 1:53:04.71 0:18.89 10:47/M
127 Douglas Fahl Columbia City IN 1066 45 M 17 45-49 1:52:50.06 1:52:59.87 0:09.81 10:48/M
128 Jeffrey Stueve Wakarusa IN 1229 51 M 11 50-54 1:53:05.56 1:53:26.26 0:20.70 10:49/M
129 Scott Gabriel Fort Wayne IN 1073 42 M 12 40-44 1:53:47.89 1:53:56.24 0:08.35 10:53/M
130 Robby Zolman Lagrange IN 1254 40 M 13 40-44 1:53:54.37 1:54:24.09 0:29.72 10:54/M
131 Justina Yeiser Fort Wayne IN 1249 29 F 4 25-29 1:54:53.54 1:55:06.85 0:13.31 11:00/M
132 David Rippey Goshen IN 1192 42 M 14 40-44 1:55:14.98 1:55:43.68 0:28.70 11:02/M
133 Joe Demarco Monee IL 1056 49 M 18 45-49 1:55:19.04 1:55:49.53 0:30.49 11:02/M
134 David Baker Sussex WI 1013 47 M 19 45-49 1:55:22.63 1:55:31.33 0:08.70 11:02/M
135 Dustin Heath Amboy IN 1090 31 M 12 30-34 1:56:08.21 1:56:18.88 0:10.67 11:07/M
136 Kristi Romine Indianapolis IN 1193 24 F 5 20-24 1:56:08.76 1:56:19.55 0:10.79 11:07/M
137 Stephanie Fish Bremen IN 1068 40 F 7 40-44 1:57:03.45 1:57:30.97 0:27.52 11:12/M
138 Charles Clark Fort Wayne IN 1047 56 M 3 55-59 1:57:29.64 1:57:38.36 0:08.72 11:15/M
139 Terrance Stevens Sand Creek MI 1223 42 M 15 40-44 1:58:22.68 1:58:29.08 0:06.40 11:20/M
140 Briana Anderson Indianapolis IN 1004 29 F 5 25-29 1:59:21.82 1:59:32.67 0:10.85 11:25/M
141 Joseph Anderson Indianapolis IN 1003 29 M 9 25-29 1:59:21.95 1:59:32.66 0:10.71 11:25/M
142 Mindy Calgie Maumee OH 1038 40 F 8 40-44 1:59:26.32 1:59:48.64 0:22.32 11:26/M
143 Nancy Taylor Kendallville IN 1236 49 F 5 45-49 1:59:38.15 1:59:50.46 0:12.31 11:27/M
144 Joe Taylor Kendallville IN 1237 50 M 12 50-54 1:59:38.31 1:59:50.39 0:12.08 11:27/M
145 Jane Cummings Richland MI 1051 40 F 9 40-44 1:59:55.56 2:00:04.75 0:09.19 11:29/M
146 Rick Huff Plymouth IN 1099 68 M 1 65-69 1:59:57.63 2:00:31.07 0:33.44 11:29/M
147 Tony Stinson Columbia City IN 1226 40 M 16 40-44 2:00:00.80 2:00:34.32 0:33.52 11:29/M
148 Ralph Booker Plymouth IN 1026 63 M 2 60-64 2:00:06.41 2:00:31.04 0:24.63 11:30/M
149 James Mize South Whitley IN 1160 46 M 20 45-49 2:00:09.80 2:00:40.82 0:31.02 11:30/M
150 Forrester Asher South Whitley IN 1009 46 M 21 45-49 2:00:10.07 2:00:40.82 0:30.75 11:30/M
151 Theresa Hussey Goshen IN 1102 47 F 6 45-49 2:00:43.11 2:00:52.31 0:09.20 11:33/M
152 Courtney Byers Fort Wayne IN 1256 27 F 6 25-29 2:00:51.14 2:01:15.25 0:24.11 11:34/M
153 Robert Edwards Valparaiso IN 1063 71 M 1 70-99 2:03:03.21 2:03:11.61 0:08.40 11:47/M
154 Todd Gerbers Hudson IN 1078 43 M 17 40-44 2:03:39.78 2:04:08.55 0:28.77 11:50/M
155 Liza Arnold Warsaw IN 1008 39 F 9 35-39 2:04:15.56 2:04:45.12 0:29.56 11:53/M
156 Rex Reed Warsaw IN 1188 71 M 2 70-99 2:04:15.61 2:04:44.63 0:29.02 11:53/M
157 Paul Bercot Fort Wayne IN 1021 29 M 10 25-29 2:05:35.58 2:05:55.27 0:19.69 12:01/M
158 Michelle Meyer Clinton IN 1154 36 F 10 35-39 2:05:37.50 2:06:03.51 0:26.01 12:01/M
159 Lisa Meyerchick Huntington IN 1156 49 F 7 45-49 2:06:18.80 2:06:36.60 0:17.80 12:05/M
160 Adella Babb Columbia City IN 1010 37 F 11 35-39 2:06:19.60 2:06:37.18 0:17.58 12:05/M
161 Jill Byrd Bremen IN 1036 38 F 12 35-39 2:06:35.31 2:07:04.80 0:29.49 12:07/M
162 Kayla Bierley Bradner OH 1022 17 F 7 0-19 2:06:50.98 2:07:09.56 0:18.58 12:08/M
163 Melissa Scott Greencastle IN 1201 37 F 13 35-39 2:06:55.35 2:07:13.72 0:18.37 12:09/M
164 Trevor Gildersleeve Hudsonville MI 1079 38 M 11 35-39 2:06:57.17 2:07:28.86 0:31.69 12:09/M
165 Kelly Smith Kewanna IN 1212 52 F 2 50-54 2:08:20.22 2:08:28.03 0:07.81 12:17/M
166 Chuck Putterbaugh Roanoke IN 1185 55 M 4 55-59 2:08:25.69 2:08:34.91 0:09.22 12:17/M
167 Marshall Springer Fort Wayne IN 1282 52 M 13 50-54 2:09:15.88 2:09:30.60 0:14.72 12:22/M
168 Cindylee Torres Steger IL 1240 52 F 3 50-54 2:10:40.06 2:10:42.59 0:02.53 12:30/M
169 Phil Walker Columbia City IN 1243 61 M 3 60-64 2:11:11.09 2:11:37.58 0:26.49 12:33/M
170 Fred Schreiber Fort Wayne IN 1200 18 M 11 0-19 2:11:18.19 2:11:38.77 0:20.58 12:34/M
171 Chuck Schreiber Fort Wayne IN 1199 55 M 5 55-59 2:11:18.35 2:11:38.85 0:20.50 12:34/M
172 Meghan York Auburn IN 1252 12 F 8 0-19 2:11:49.30 2:12:31.53 0:42.23 12:37/M
173 Joe York Auburn IN 1253 34 M 13 30-34 2:11:50.23 2:12:32.25 0:42.02 12:37/M
174 Dave Brelage Fort Wayne IN 1028 58 M 6 55-59 2:11:51.17 2:12:08.54 0:17.37 12:37/M
175 Melinda Kinder Fort Wayne IN 1112 52 F 4 50-54 2:12:05.71 2:12:17.59 0:11.88 12:38/M
176 Angela Myers Toledo OH 1169 39 F 14 35-39 2:12:13.07 2:12:33.90 0:20.83 12:39/M
177 Joseph Kinder Fort Wayne IN 1113 56 M 7 55-59 2:12:46.80 2:12:58.96 0:12.16 12:42/M
178 Mariah Yager Fort Wayne IN 1248 30 F 7 30-34 2:13:26.14 2:13:46.17 0:20.03 12:46/M
179 Jennifer Neher Fort Wayne IN 1170 32 F 8 30-34 2:13:27.03 2:13:47.16 0:20.13 12:46/M
180 Joel Barrett Churubusco IN 1017 44 M 18 40-44 2:13:52.13 2:14:26.07 0:33.94 12:49/M
181 Karen Gillie Fort Wayne IN 1080 41 F 10 40-44 2:14:53.54 2:15:11.87 0:18.33 12:54/M
182 Aaron Talmage Lagrange IN 1234 42 M 19 40-44 2:16:01.99 2:16:30.04 0:28.05 13:01/M
183 Iva Haines Mendon MI 1089 44 F 11 40-44 2:16:21.16 2:16:42.74 0:21.58 13:03/M
184 Trisha Heinzerling Fort Wayne IN 1093 33 F 9 30-34 2:17:13.42 2:22:30.21 5:16.79 13:08/M
185 Christopher Arnett Fort Rucker AL 1006 23 M 2 20-24 2:17:26.40 2:17:45.48 0:19.08 13:09/M
186 Robert Hutmacher Fort Wayne IN 1187 23 M 3 20-24 2:17:31.91 2:17:49.98 0:18.07 13:10/M
187 Sarah Badenhop Fort Wayne IN 1011 24 F 6 20-24 2:17:32.00 2:17:50.08 0:18.08 13:10/M
188 Mary McArdle New Haven IN 1143 57 F 1 55-59 2:19:10.38 2:19:29.24 0:18.86 13:19/M
189 Jenny Sanders Fort Wayne IN 1196 58 F 2 55-59 2:19:24.22 2:19:42.08 0:17.86 13:20/M
190 Mike Snavley South Whitley IN 1214 46 M 22 45-49 2:19:41.13 2:20:14.31 0:33.18 13:22/M
191 Michael Wemhoff Ft. Wayne IN 1244 51 M 14 50-54 2:20:11.85 2:20:30.67 0:18.82 13:25/M
192 Holly Huffine Decatur IN 1100 43 F 12 40-44 2:20:12.46 2:25:29.85 5:17.39 13:25/M
193 Katy Jordan Fort Wayne IN 1108 25 F 7 25-29 2:21:16.29 2:26:33.04 5:16.75 13:31/M
194 Jeremy Ogle Fort Wayne IN 1175 38 M 12 35-39 2:23:01.70 2:23:22.88 0:21.18 13:41/M
195 John Hussey Goshen IN 1103 51 M 15 50-54 2:25:17.95 2:25:27.03 0:09.08 13:54/M
196 William Maloney Winona Lake IN 1283 38 M 13 35-39 2:25:20.47 2:25:53.15 0:32.68 13:54/M
197 Devin Bechtold Wabash IN 1019 17 M 12 0-19 2:25:28.99 2:26:03.18 0:34.19 13:55/M
198 David Baer Goshen IN 1012 56 M 8 55-59 2:27:48.21 2:28:17.32 0:29.11 14:09/M
199 Brett Frauhiger Fort Wayne IN 1070 31 M 14 30-34 2:28:17.35 2:28:33.66 0:16.31 14:11/M
200 David Friend Bloomington IN 1071 27 M 11 25-29 2:30:06.31 2:30:06.31 14:22/M
Chip Gun Chip Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Diff Pace
201 Alicia Newman Woodburn IN 1264 26 F 8 25-29 2:32:48.50 2:33:02.48 0:13.98 14:37/M
202 Karen Gay Valparaiso IN 1075 52 F 5 50-54 2:33:29.09 2:33:55.24 0:26.15 14:41/M
203 Elizabeth Linn Goshen IN 1130 46 F 8 45-49 2:35:35.15 2:36:04.41 0:29.26 14:53/M
204 Beth McDaniel Peoria IL 1147 46 F 9 45-49 2:36:26.56 2:36:53.61 0:27.05 14:58/M
205 Ashley Jylland-Hade Fort Wayne IN 1262 25 F 9 25-29 2:36:37.23 2:36:51.32 0:14.09 14:59/M
206 Jonathan Ho Chicago IL 1095 32 M 15 30-34 2:38:22.76 2:38:44.61 0:21.85 15:09/M
207 Lana Stark Elkhart IN 1220 24 F 7 20-24 2:39:01.51 2:39:58.94 0:57.43 15:13/M
208 Renee Hood Kendallville IN 1096 38 F 15 35-39 2:41:02.10 2:41:20.53 0:18.43 15:25/M
209 Steven Vandekeere Nappanee IN 1242 30 M 16 30-34 2:41:44.47 2:42:09.50 0:25.03 15:29/M
210 Laura Gough Plymouth IN 1085 61 F 1 60-64 2:43:23.48 2:43:40.27 0:16.79 15:38/M
211 Nancy King Plymouth IN 1114 55 F 3 55-59 2:43:51.56 2:44:08.51 0:16.95 15:41/M
212 Erin Emminger Indianapolis IN 1064 27 F 10 25-29 2:45:51.55 2:45:51.55 15:52/M
213 James Burge Indianapolis IN 1035 42 M 20 40-44 2:45:51.70 2:45:51.70 15:52/M
214 Tanner Chamberlain Urbana IN 1045 19 M 13 0-19 2:46:49.10 2:47:23.12 0:34.02 15:58/M
215 Adam Baldwin Wabash IN 1014 29 M 12 25-29 2:46:49.54 2:47:23.13 0:33.59 15:58/M
216 Kelli Siepker Wabash IN 1209 19 F 9 0-19 2:46:49.72 2:47:23.15 0:33.43 15:58/M
217 Brooke Cossairt Markle IN 1258 20 F 8 20-24 2:48:37.83 2:49:10.38 0:32.55 16:08/M
218 Chris Cossairt Markle IN 1257 55 F 4 55-59 2:48:41.66 2:49:14.12 0:32.46 16:09/M
219 Annie Palo Merillville IN 1177 30 F 10 30-34 2:52:32.57 2:52:55.91 0:23.34 16:31/M
220 Jill Nehring Yorkville IL 1171 34 F 11 30-34 2:54:59.72 2:55:27.15 0:27.43 16:45/M
221 Dan Barnes Harlan IN 1015 63 M 4 60-64 2:56:16.80 2:56:39.37 0:22.57 16:52/M
222 Dawn Reese Hoagland IN 1190 62 F 2 60-64 2:56:16.96 2:56:39.64 0:22.68 16:52/M
223 Judy Oaks Warsaw IN 1285 48 F 10 45-49 2:56:21.13 3:09:55.88 13:34.75 16:53/M
224 Edward Gebhart Albion IN 1260 75 M 3 70-99 2:58:31.54 2:58:55.55 0:24.01 17:05/M
225 Nancy Gordon Churubusco IN 1084 25 F 11 25-29 2:58:31.74 2:58:55.53 0:23.79 17:05/M
226 Fred Ross Warsaw IN 1194 71 M 4 70-99 3:02:00.76 3:02:28.32 0:27.56 17:25/M
227 Justin Maloney Fort Wayne IN 1135 40 M 21 40-44 3:06:10.16 3:17:38.74 11:28.58 17:49/M
228 Colleen Maloney Fort Wayne IN 1136 39 F 16 35-39 3:06:10.87 3:17:39.69 11:28.82 17:49/M
229 Amy Densborn Logansport IN 1057 41 F 13 40-44 3:08:37.85 3:10:29.84 1:51.99 18:03/M
230 Duane Ullom Logansport IN 1241 55 M 9 55-59 3:08:51.66 3:10:43.92 1:52.26 18:04/M
231 Tasha Lee Fort Wayne IN 1270 34 F 12 30-34 3:10:00.93 3:15:15.11 5:14.18 18:11/M
232 Barbara Spitler Valparaiso IN 1218 54 F 6 50-54 3:11:21.86 3:11:48.01 0:26.15 18:19/M
233 Anthony Petras Fort Wayne IN 1179 27 M 13 25-29 3:18:37.28 3:19:03.02 0:25.74 19:00/M
234 Andrew Mills Roanoke IN 1159 27 M 14 25-29 3:19:06.33 3:19:31.74 0:25.41 19:03/M
235 Susan McHale Columbia MD 1149 44 F 14 40-44 3:36:13.77 3:47:01.27 10:47.50 20:41/M
236 Manuel Lopez Racine WI 1131 74 M 5 70-99 3:39:28.36 3:40:05.70 0:37.34 21:00/M
237 Reg Johnson Warsaw IN 1286 63 M 5 60-64 3:42:54.48 3:56:29.80 13:35.32 21:20/M
238 Karim Moshref Fort Wayne IN 1165 56 M 10 55-59 3:55:41.26 4:08:11.22 12:29.96 22:33/M
239 Nawid Moshref Fort Wayne IN 1166 28 M 15 25-29 3:55:41.57 4:08:11.50 12:29.93 22:33/M